Pazartesi
Parçalı Bulutlu
18°C | 32°C
Salı
Parçalı Bulutlu
17°C | 33°C
Çarşamba
Parçalı Bulutlu
17°C | 33°C

Nikah İşlemleri

    Nikah İşlemleri

                                                   T.C.                    
                        SERENLİ BELEDİYE BAŞKANLIĞI    
                            EVLENDİRME MEMURLUĞU

 

NİKAH İŞLEMLERİ İÇİN GEREKLİ BELGELER 

1.   NÜFUS CÜZDANI ASLI  : (Nüfus Cüzdanı, T.C.No’lu, Resimli, Soğuk Damgalı olmalıdır. Nüfus Cüzdanları dışında ki kimlikler yasa gereğince kabul edilmemektedir.)

2. EVLİLİK İÇİN SAĞLIK RAPORU:  Aile Sağlık Hekiminizden alınan  (raporlar imzalı ve kaşeli olmalıdır.) 
NOT: Evlenme Sağlık Raporunda ayrıca “AKDENİZ  ANEMİSİ TARAMASI YAPILMIŞTIR”  yazısı Aile Hekimi Tarafından Onaylanacaktır.

3. DÖRT (4)  ADET VESİKALIK FOTOĞRAF : ( Son 6 ay içinde ön cepheden çekilmiş olacak, fotokopi fotoğraflar kabul edilmez. Bayanlarda alın ve çene açık olmak kaydıyla başörtülü fotoğraf kabul edilir. Üniformalı fotoğraf kabul edilmez.)

4. İKİ (2) KİŞİ NİKAH ŞAHİDİ

NOT: Yukarıda belirtilen dışında başka bir evrak istenmeyecektir. Serenli Belediyesi evlendirme memurluğuna müracaat edilebilmesi için çiftlerden  birinin SERENLİ sınırları içerisinde ikamet etmesi gerekmektedir.


YABANCI EVLİLİK İLE İLGİLİ İŞLEMLER

Tel: 0356 535 30 40 no’lu telefondan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

MÜRACATTA ÖNEMLİ HUSUSLAR:

1.    Müracaat saatleri hafta içi her gün 08:00 – 12:00 ve 13:00 – 17:00 saatleri arası olup, bay ve bayan birlikte müracaat etmeleri zorunludur.

2.    Serenli Beldesi dışında oturup da Serenli Belediyesi Evlendirme Memurluğunda Nikah kıydırmak isteyen çift, ikamet ettikleri belediye evlendirme memurluğundan izin belgesi almaları gerekmektedir.

3.    Müracaat evraklarında silinti, kazıntı olmamalı eksik evraklarla müracaat kabul edilmeyecek ve nikah tarihi verilmeyecektir

4.    Evrakların geçerlilik süresi 6 (altı) aydır, dolayısı ile başvuru tarihi ile nikah tarihi arasında en fazla 6 ay olabilir.
5.    Müracaat evraklarındaki kişiye ait tüm bilgiler bire bir aynı olmalı, medeni hali boşanmış veya dul olanların nüfus cüzdanlarında halen evli yazıyor ise nüfus cüzdanlarını değiştirmeleri gerekmektedir.
6.    a) 18 yaşını dolduranlar kendi iradeleri ile;
       b) 17 yaşını dolduranlar anne baba izni ile;
       c) 16 yaşını dolduranlar mahkeme kararı ile evlenebilirler.
7.    Bayanlar boşandıkları tarihin nüfus kütüğüne tescil edilmesinden 300 gün sonra evlenebilirler. Ancak bu süreyi beklemek istemeyenler mahkeme kararı ile evlenebilirler.
8.    Nikah ücreti müracaat esnasında tahsil edilir.

9.    Nikah iptali yapacak olanlar, nikah tarihinden 1 HAFTA önce  bildirmeleri gerekmektedir, aksi takdirde ücret iadesi yapılmayacaktır.


MÜRACAAT ADRESİ:
SERENLİ BELEDİYE BAŞKANLIĞI

Copyright © 2019 Serenli Belediyesi ®